08. Книга для Городищини

Городищенський район має багаті літературні традиції, які сьогодні гідно продовжують представники молодого покоління поетів, прозаїків, істориків та краєзнавців. Усе активніше пишуться й видаються нові книги. Якщо 5–10 років тому поява збірки місцевого автора викликала здивування, ставала сенсацією, то нині це лише доповнення і зміцнення книговидавничих позицій. Приємно, що місцева влада підтримує розвиток літератури, книговидавництва та книгорозповсюдження. Свого часу коштом райдержадміністрації була видана книга ”Вибрана поезія” Олександра Лана. В минулі роки, за ініціативи районної ради, побачила світ серія краєзнавчих посібників для загальноосвітніх шкіл. Велику і потрібну справу зробила зеленодібрівська сільська рада, яка підготувала і випустила збірку краєзнавчих нарисів “Село Зелена Діброва”. Також в районі випускалися туристичні буклети, поштові листівки та інша поліграфічна продукція.

З розвитком сучасних технологій книговидавництво стає все більш доступною справою. А творчими та інтелектуальними силами Городищина завжди славилася. Тому зараз активізувалася літературна та краєзнавча робота. Є сподівання, що невдовзі з’являться нові художні книги, цікаві дослідження з історії населених пунктів району. Одні книги випускаються за кошти авторів, інші – за підтримки спонсорів, треті – за сприяння органів влади і територіальних громад.

Є підстави говорити, що зараз ми перебуваємо на порозі якісно нового етапу розвитку книговидавництва в районі. Вперше розроблена Програма розвитку книговидавничої справи в Городищенському районі на 2010 – 2015 роки. Мета програми: продовження випуску суспільно необхідної літератури, творів місцевих авторів, збільшення обсягів тиражів, з метою поповнення бібліотечних фондів навчальних закладів та громадських бібліотек району, створення сприятливих умов для розвитку місцевої літературної творчості та краєзнавчої справи, збереження та примноження духовного і культурного надбання Городищини. Програма прибере хаотичність і додасть системності цій важливій справі. Це вже буде не аматорство, а професійний, відповідальний підхід. Програма буде винесена на розгляд найближчої сесії районної ради. Дуже хочеться, щоб депутати її підтримали. Адже можна довго говорити про проблеми культури, про засилля низькопробного чтива, але краще вжити конкретні заходи, щоб така потрібна рідна книга з’явилася у нашому районі.

Прийняття Програми розвитку книговидавничої справи допоможе вирішити одну давно назрілу проблему – видати книгу з історії Городища. Адже наше Городище залишається, напевно, єдиним містом Черкащини, яке досі не має книги з власної історії! В путівниках знаходимо тільки скупі статистичні відомості, які не відображають справжнє історичне багатство нашого краю. А ми маємо надзвичайно глибоку і цікаву історію, якій багато сотень і навіть тисяч років.

Нині ми маємо нагоду розв’язати це завдання. Наш земляк, відомий журналіст і краєзнавець Володимир Чос підготував текст майбутньої книги “Городище: велика історія маленького міста”. Це результат його багатолітніх наукових досліджень. У роботі користувався старовинними виданнями, архівними документами, спогадами старожилів. Навіть звертався за допомогою до бібліотеки Гарвардського університету! В результаті вийшла справжня енциклопедія життя нашого міста. Починається книга з розповіді про унікальні археологічні знахідки. Наприклад, вважається, що колесо винайшли 5 тисяч років тому в Месопотамії (нинішній Ірак). Однак у Городищі знайдено трипільську іграшку на колесах, якій вже п’ять з половиною тисяч років! Отже колесо могли винайти і на території сучасної України… Всі знають куток Павленкове. І читачам буде цікаво дізнатися, що у 1889 році тут створив великий плодовий сад городищанин Яків Трохимович Павленко. Вирощував прекрасні саджанці. Для виставки в Парижі викопав з корінням кращу яблуню і в залізничному вагоні відправив її до столиці Франції, за що отримав золоту медаль… А перший у Городищі трактор з’явився 1924 року. Це був американський “Фордзон”. Ним керував Прокіп Овксентійович Нечипоренко. Трактор ночував у нього в дворі на Симиренчиній греблі…

Це лише три епізоди. А цікавих фактів у майбутній книзі – безліч! Будуть вміщені нариси про розвиток місцевої економіки, про людей, які істотно вплинули на розвиток Городища: князя Воронцова, графиню Балашову та багатьох інших. Видання буде ілюстроване унікальними старовинними фотографіями, більшість яких публікуватиметься вперше. Крім далекого минулого, книга розповідає і про сьогодення. Завдяки цьому вже наші нащадки знатимуть коли у Городище провели природній газ, коли з’явився Інтернет, з якого часу можемо користуватися мобільними телефонами. Рукопис отримав схвальну оцінку науковців.

Щоб ця надзвичайно потрібна книга побачила світ, її необхідно включити до районної Програми розвитку книговидавничої справи. Сподіваюся, що посильну участь візьме місцевий бюджет, бізнесмени, приватні підприємці та окремі громадяни. Витрати на друкування книги – це довгострокові інвестиції в інтелектуальний розвиток міста, у виховання підростаючого покоління патріотами рідного краю. Книга на багато десятиліть стане надійним помічником педагогам, викладачам, учням, студентам, працівникам культури, науковцям, усім любителям історії. Книга буде подарована школам, бібліотекам, її можна буде презентувати гостям нашого міста, туристам та потенційним інвесторам. Книга розійдеться по всій Черкащині та Україні, вигідно представлятиме Городище, активно працюватиме на подальше утвердження його позитивного іміджу. А головне – ми знатимемо нашу власну історію.

 “Вісник Городищини”, 16 липня 2010 року.

0 коментарів “08. Книга для Городищини”

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *