Тарас Шевченко і гроші

Все життя маючи фінансові проблеми, наш земляк увічнився на банкнотах трьох країн

Шевченко

Далеко непростими складалися стосунки у Тараса Григоровича Шевченка з… грошима. Перші в житті гонорари отримав в юності, малюючи портрети приятелів пана Енгельгардта – інколи перепадав срібний карбованець. В подальшому житті матеріальне становище також залежало від випадкових творчих заробітків. Грошей постійно не вистачало, а потрібні були значні суми.

Великі гроші

Щоб викупитися з кріпацтва, молодому Тарасу Шевченку треба було терміново знайти 2500 карбованців. Гроші на ті часи дуже серйозні. Виручили друзі. Щоб зібрати необхідну суму, модний художник Карл Брюлов намалював портрет придворного поета Василя Жуковського. Портрет розіграли 14 квітня 1838 року в лотерею серед членів царської родини. Безперечно, продаж Тараса Шевченка став найбільш вигідною оборудкою, яку пан Енгельгардт провів за своє життя. Одним махом сторицею повернув кожну копійку, витрачену на Шевченка.

Після виходу у світ ”Кобзаря” ім’я Тараса Шевченка стало знаменитим. Особливо великий резонанс вірші викликали в рідній Україні. Тарас Григорович усім серцем рвався додому, звідки його силоміць вивезли ще хлопчаком. Але де взяти необхідні кошти? Тому пішов на відчайдушний крок – у 1843 році продав право на друкування ”Кобзаря” і ”Гайдамаків” книговидавцю Івану Лисенкову. Виручені 1500 срібних карбованців і були використані для поїздки в Україну.

Коли Симиренки зауважили, що в продажу давно немає його творів, Шевченко відповів, що видавці-кацапи скупляться, а сам він не має засобів для видання книги. Тоді Платон Симиренко дав 1100 карбованців, які поет повернув примірниками ”Кобзаря”. Це був 1860 рік – останнє прижиттєве видання його творів.

В розпорядженні з грошима Тарас Шевченко був вкрай непрактичним. Коли знімав квартиру, то волів зразу віддати за все гроші, щоб не знати мороки з харчуванням і пранням. Але і ласим на гроші ніколи не був. Якось знайшов в книжці забуті ним гроші, то накупив груш та інших гостинців і роздав сусідським дітям.

Портрет на банкнотах

ШевченкоУсе своє життя переживаючи фінансову скруту, Тарас Шевченко й уявити не міг, що його портрети колись з’являться на грошах.

Вперше зображення Тараса Шевченко з’явилося на монеті в 1 рубль – грошах Радянського Союзу. Монету викарбували на Московському монетному дворі 2 березня 1989 року до 175-ліття з дня народження великого сина українського народу. Монета була виготовлена з мідно-никельового сплаву, вага – 12,8 г., діаметр – 31 мм. Зараз колекційна вартість монети – 20 гривень.

На грошах незалежної України зображення Тараса Шевченка вперше з’явилося у 1995 році – на купюрах в 1 мільйон купоно-карбованців. Там був зображений пам’ятник Тарасу Шевченку у Києві. На звороті – червоний корпус національного університету ім. Т.Г.Шевченка.

Шевченко

12 березня 1997 року Національний Банк України випустив 200-гривневу золоту монету з портретом Тараса Шевченка. Монета переливається усіма кольорами веселки. Її колекційна вартість понад 7 тисяч гривень.

Шевченко

Тому для більшості українців доступні паперові 100-гривневі купюри з портретом Тараса Шевченка. На банкнотах зразка 1996 року поет був зображений таким, як на фото в останні роки життя – з вусами і в шапці. А на гривнях зразка 2005 року (які в обігу зараз) бачимо сповненого енергії 26-річного поета і читаємо його настанову нащадкам:

Свою Україну любіть.

Любіть її… Во время люте,

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.    

Придністровські ”зелені”

Портрети Тараса Шевченка прикрашають гроші не тільки в Україні, а й в сусідньому Придністров’ї! 1 червня 1995 року на території Придністровської Молдавської Республіки була введена банкнота у 50 тисяч рублів. На лицьовій стороні – портрет українського гетьмана Богдана Хмельницького, а на звороті – пам’ятник Тарасу Шевченку перед будівлею університету в Тирасполі.

Шевченко

В 2002 році провели деномінацію, надрукували гроші з новим дизайном. Так на банкноті у 50 рублів з’явився портрет Тараса Шевченка. Купюра була зеленого кольору.

Шевченко

Тому, говорячи про ”зелень”, придністровці мали на увазі не долари, а гроші з Шевченком. Остаточний сіро-зелений дизайн купюр з Шевченком і покращеним захистом затвердили 2007 року. На звороті зображено Будинок верховної ради й уряду Придністров’я.

Шевченко

До речі, найціннішою річчю Тараса Шевченка був золотий годинник, якого він придбав незадовго до свого останнього 47-го дня народження. Після смерті ”академіка Тараса Шевченка” усе його майно було оцінене у 148 карбованців.

2 коментарі “Тарас Шевченко і гроші”

2 коментарі

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *