Ювілейні монети розповідають історію Черкащини

монети

Монети – це не тільки засіб для купівлі товарів і оплати послуг. Завдяки таланту художників і граверів, вони вже не одне століття є творами мистецтва і предметом колекціонування. Кожної неділі в Черкасах у сквері біля палацу культури “Дружба народів” збираються нумізмати. Обговорюють новинки, обмінюються… Тут можна зустріти колекціонерів різного віку, представників інтелігенції, бізнесу, робітничого класу і навіть осіб з дворянськими титулами. Їх єднає спільне захоплення, любов до мистецтва й історії. Одні збирають все підряд, інші давно визначилися з улюбленими темами. Шукають монети далеких країн, різних епох, монети із золота і срібла…

Оригінальна серія

монети

– Чимало вітчизняних ювілейних і пам’ятних монет присвячені Черкащині та її славним представникам, – розповідає нумізмат із Городища Леонід Пожар. – Ще 1995 року побачила світ монета із зображенням Богдана Хмельницького. Тоді ходили купони, отож монета була номіналом 200 тисяч купоно-карбованців. Наступного року з’явилася монета номіналом 1 мільйон, присвячена 400-річчю з дня народження гетьмана. Є інші прекрасні монети викарбувані на шану козацьким ватажкам: “Северин Наливайко”, “Іван Сірко”, “Дмитро Вишневецький”, “Петро Дорошенко”. Ходять легенди, що при Дорошенку у Лисянці на промисловому рівні карбували фальшиві польські гроші.

монети

Також є срібна монета “Визвольна війна XVII століття” номіналом 20 гривень. Як відомо, визвольний похід українського народу під проводом Богдана Хмельницького проти польського поневолення почався з блискучої перемоги під Корсунем.

В серії “Гетьманські столиці” з’явилася 10-гривнева монета “Чигирин”. На монеті зображено вид міста – фрагмент малюнка з літопису Самійла Величка. При Хмельницькому у Чигирині карбували власні монети. До наших днів жодного зразка не збереглося, але письмові свідчення розповідають, що там було зображено меч і стояло Богданове ім’я.

Випущена Національним Банком України серія “Видатні особистості України” дуже багата представниками Черкащини. У 1997 році з’явилася 200-гривнева монета із портретом Тараса Шевченка. Матеріалом послугувало золото найвищої проби. Монета прикметна тим, що переливається усіма кольорами веселки. Також є монета присвячена філософу Григорію Сковороді, який деякий час вчителював у селі Коврай на Золотоніщині. До 200-річчя від дня народження історика Михайла Максимовича (який жив у Каневі) випустили монету у 2 гривні. Такого ж номіналу і монета присвячена видатному державному та громадському діячу, Герою України Вячеславу Чорноволу, який був родом із Звенигородського району.

монети

У 1996 році викарбували симпатичну 2-гривневу монетку присвячену 200-річчю з часу заснування Уманського дендропарку “Софіївка”. Срібну 10-гривневу монету “Родина Симиренків” ввели у обіг з листопада 2005 року. На монеті викарбовано стилізовану гілку родового дерева, серед листків-вітів якої розміщено імена та роки життя представників роду Симиренків.

До 50-річчя Перемоги українського народу у Другій світовій війні вийшла серія монет “Міста-герої”. Хоч Черкаси такого високого звання не мають, проте на красивому футлярі серії розміщено текст пісні “Степом, степом” на слова нашого поета Миколи Негоди.

Загалом наклади ювілейних і пам’ятних монет бувають масовими, а можуть обмежитися однією тисячею екземплярів. Як бачимо, лише з монет про Черкащину можна скомпонувати непогану колекцію!

Дорогоцінні помилки

Перші монети незалежної України карбували у Луганську впродовж 1991-95 років. В обіг вони увійшли тільки з 1996 року, коли була впроваджена повноцінна національна гривня.

монети

Прискіпливе око нумізмата легко помітить, що з різних боків деяких монет зазначені відмінні роки випуску. Але подібні огріхи найбільше й цінуються колекціонерами, адже це рідкість. Також карбувалися українські монети в Італії. Їх особливість у тому, що там тризуб не випуклий, а вдавлений. Італійці навіть зробили тираж монет номіналом 15 копійок, яка так і не пішла в обіг.

Гроші купують і дарують

монети

Нумізмат Леонід Пожар запевнив, що за художньою цінністю й рівнем виконання українські монети є одними з кращих у світі! Ювілейні та пам’ятні монети охоче купують не тільки затяті колекціонери. Красиву монету, особливо якщо вона із золота або срібла, люди купують на подарунок, або для збереження капіталу.

монетиУправління Національного банку України в Черкаській області за 5 місяців 2006 року реалізувало 4175 штук ювілейних і пам’ятних монет, що майже на 7% більше, ніж за відповідний період минулого року. Найбільшим попитом користуються монети серій: “Знаки зодіаку”, “Східний календар”, “Обрядові свята”, “Стародавні міста”, “Пам’ятки архітектури України”, “Гетьманські столиці”, “Найменша золота монета”. Також банк “Аваль” продає усім бажаючим монети із дорогоцінних металів. Це єдиний в Україні банк, який пропонує монети світу, зокрема вироби монетних дворів Австралії, Великої Британії, Греції.

Володимир ЧОС, Городище.

“Нова Доба” №52 (775), 4 липня 2006 року.

0 коментарів “Ювілейні монети розповідають історію Черкащини”

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *