120 років виповнилося Городищенському аграрному коледжу

коледж

Подорожуючи Черкащиною, а власне по Городищині, не можна не помітити численних мальовничих садів, в обіймах яких знаходяться чепурні оселі городищан. Саме на цій щедрій землі діє один із найстаріших навчальних закладів України – Городищенський коледж Уманського національного університету садівництва.

На заняття вставали раніше сонця

Свій родовід коледж веде з жовтня 1891 року. Тоді в Городищі було відкрито сільськогосподарську школу 1-го розряду. Це була двоповерхова цегляна будівля, що збереглася до нашого часу. Школу було створено за ініціативи і підтримки управляючого Мошногородищенським маєтком, вченого-агронома Михайла Філіпченка, який став першим директором школи і до кінця свого життя опікувався нею.

коледж

Історію навчального закладу багато років ретельно досліджує 84-річний Борис Філіпченко – правнук управляючого маєтком.

коледж

Біля портрету засновника садової школи Михайла Філіпченка його правнук Борис Філіпченко та директор коледжу Іван Хоменко. 

– Сільськогосподарська школа перебувала у системі Міністерства землеробства і  ставила за мету готувати умілих практичних виконавців сільського господарства і окремих його галузей, – розповідає Борис Михайлович. – Курс навчання тривав чотири роки і розподілявся на один підготовчий і три спеціальних класи. До підготовчого класу приймали переважно юнаків не молодших 14 років, що мали міцне здоров’я і бажання навчатися і працювати. Від вступників вимагалося закінчення загальної школи і здача іспиту з Закону Божого, російської мови (письмово та усно) і математики (усна арифметика і геометрія). Навчання складалося з двох частин – класних занять та практичних сільськогосподарських робіт. Навчальний рік розпочинався класними заняттями в жовтні і тривав до квітня. Після закінчення класних занять учні проходили практичне навчання упродовж весни, літа і початку осені. Всі практичні сільськогосподарські роботи виконували у найближчих економіях. Там були поля, плодові сади, майстерні, ферми, пасіка, парникове господарство і навіть метеорологічна станція, на якій учні проводили спостереження. Все це складало солідну базу, тому випускники отримували схвальні оцінки і відгуки. Вставали учні о 5.30 годині ранку і лягали спати о 22.00 годині. Крім три – або чотириразового харчування вони отримували одяг встановленої форми, постільну білизну і щоденну платню, яка видавалася по закінченню школи і складала 25–40 рублів. 26 травня 1904 року школа була реорганізована в нижче сільськогосподарське училище з трирічним курсом навчання.

коледж

Перший випуск сільськогосподарської школи, 1897 рік

Шлях від технікуму до університету

– В 1920 році було розширено діяльність учбового закладу і перейменовано в агропрофшколу, – продовжує завідуюча музеєм коледжу Тетяна Гриценко. – В 1928 році училище стало садогороднім технікумом. В роки Другої світової війни двом випускникам і двом працівникам було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Це І.Ф.Медвідь, М.В.Мамай, Й.П.Зеленюк, П.П.Яровий. У 1944 році, після звільнення Городищини від фашистських загарбників, за короткий період технікум відновив і значно розширив свою діяльність. Покращили навчально-матеріальну базу кабінетів, навчально-дослідне господарство, збудували гуртожиток. У 1960 році відкрився заочний відділ. В серпні 1964 року сільськогосподарський  технікум  було реорганізовано в радгосп-технікум Мліївської дослідної станції ім. Л.П.Симиренка. Тут готували агрономів-плодоовочівників, а з 1982 року техніків-технологів по переробці плодів, овочів і ягід. Більше уваги надавалося науково-дослідній діяльності.

– За роки Незалежності в нашому навчальному закладі відкриті нові спеціальності: лісове господарство, бухгалтерський облік, фінанси, комерційна діяльність, – говорить академік Іван Хоменко, який очолює коледж з 1991 року. – З 2008 року проводиться підготовка бакалаврів за спеціальністю ”Агрономія”. З 2010 року навчальний заклад має назву відокремлений структурний підрозділ Городищенський коледж Уманського національного університету садівництва. Ми забезпечуємо високий рівень теоретичних і практичних знань.

0 коментарів “120 років виповнилося Городищенському аграрному коледжу”

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *