Вільшанку рятує громадськість

Вільшанка

Велике стихійне сміттєзвалище, яке безконтрольно накопичувалося багато років, спотворює береги річки Вільшанки у м. Городище Черкаської області. Фактично це бомба уповільненої дії. Смітник коли завгодно може стати джерелом поширення небезпечних інфекцій. Якщо дощові, ґрунтові або талі води змиють нечистоти у річку, то отруєна вода дійде аж до Черкас. А обласний центр, який населяють майже 300 тисяч жителів, бере питну воду якраз із Вільшанки!

Вільшанка

– Щоб не сталося екологічної катастрофи, ми розробили комплекс заходів під спільною назвою ”Громадськість врятує Вільшанку”, – говорить голова районного товариства ”Еколог” Олександр Москаленко. – Наш природоохоронний проект став переможцем Всеукраїнського конкурсу, який проводив Канадський Фонд підтримки місцевих ініціатив. Заявку ми подали ще влітку. Усього там були представлені 183 проекти. Наші ідеї зацікавили посла Канади в Україні пан Дж. Даніель Карон. Нам пообіцяли всебічне сприяння, якщо виникатимуть бюрократичні проблеми. Договір підписали в приміщенні посольства за адресою: м. Київ, вул. Ярославів Вал, 31. Свій природоохоронний проект ми розробили разом з фахівцями Асоціації рибалок України, колективним членом якої є товариство “Еколог”. Канадський Фонд підтримки місцевих ініціатив виділив гранд для порятунку городищенського відрізку Вільшанки. Це вперше в Городище прийшли іноземні інвестиції на підтримку громадської ініціативи зі збереження довкілля.

Вільшанка

На виконання проекту відведено лише 3 місяці. Тому в стислі терміни буде проведено важливий комплекс природоохоронних робіт. Буде локалізоване сміттєзвалище, щоб жителі області не боялися споживати воду з річки Вільшанка. Також будуть облаштовані зони для цивілізованого літнього відпочинку громадян. Це дозволить уникнути засмічення берегів. Проведуть масову висадку молодих дерев уздовж річки. За участю науковців Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка та Канівського державного заповідника здійснюватиметься екологічний моніторинг Вільшанки у межах міста Городище, проводитиметься широка роз’яснювальна робота серед усіх верств населення.

Вільшанка

– Виконання проекту ”Громадськість врятує Вільшанку” є черговим етапом нашої великої екологічної програми, – продовжує Олександр Москаленко. – Торік на Вільшанці створили перший в районі екологічний заказник “Заріччя”, площею понад 27 га. У воді та очеретах водяться тварини і птахи, занесені до Червоної книги України та Європейського Червоного списку. Рішення про створення заказника було прийняте влітку минулого року на сесії Черкаської обласної ради. Щоб річка не заростала ряскою і водоростями, ми за свої кошти придбали і запустили мальок риби товстолоб і білий амур, які харчуються зеленню. Разом із співробітниками міліції боремося з браконьєрами та іншими губителями природи. Приємно відзначити, що за рік нам вдалося кардинально покращити якість води у водоймищі Вільшанки. Ще торік вона вважалася непридатною до використання. А тепер районна санепідстанція дала офіційний висновок про повну відповідність санітарним нормам! Це позитивно вплине на загальний стан води у Вільшанці.

Береги Вільшанки – надзвичайно мальовничі. Але велика проблема – стихійні сміттєзвалища. Несвідомі громадяни навіть вдень не соромляться зносити сюди сміття. Тому профілактична роз’яснювальна робота надзвичайно важлива. Якщо вдасться ліквідувати стихійні сміттєзвалища, Вільшанка стане привабливим об’єктом зеленого туризму.

Володимир ЧОС, член Національної спілки журналістів України. 

0 коментарів “Вільшанку рятує громадськість”

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *