Михайло Стренк – герой Америки

Минає 90 років з дня народження легендарного героя США, сержанта морської піхоти Михайла Стренка, який 1945 року підняв зоряно-смугастий прапор над японським островом Іродзіва. Михайло народився 10 листопада 1919 року в українському селі Орябина, що на території Словаччини. Його батько був хліборобом. У 1920 році поїхав на заробітки до США, працював у залізорудній копальні та на металургійному заводі. Невдовзі викликав до себе в Пенсільванію дружину з дворічним сином.

В Америці Михайло закінчив школу, вступив до промислового технікуму міста Франклін Боро. Мав хороші оцінки, відзначався веселою вдачею. Гарно співав та грав на валторні, був капітаном бейсбольної команди. Здобувши диплом, працював техніком на будівництві пенсільванської автостради. В жовтні 1939 року пішов добровольцем до Американської армії, був зарахований до Корпусу морської піхоти. Проходив службу на Кубі (Гуантанамо). З початком війни з Японією його морську флотилію перевели на острови Вільсона. Здобув звання сержанта, отримав бойове поранення, був нагороджений орденом ”Багряне серце”.

Одужавши, у складі 28-го полку п’ятої дивізії американської морської піхоти вступив у бої за острів Іводзіма. Це був найбільший укріплений бастіон. У залізобетонних підземних тунелях і фортецях засіли 23 тисячі елітних японських вояків-камікадзе.

Михайло Стренк прибув у зону бойових дій 19 лютого 1945 року. 23 лютого отримав наказ провести телефонну лінію на вершину 166-метрової вулканічної вершини Сурибаті. Він відібрав сміливців, наказав прихопити зі складу зоряно-смугастий прапор і прикріпити його до металевої труби. Шість бійців просувалися повзком під шквалом ворожих куль. Але телефонний зв’язок налагодили і прапор встановили! Цей подвиг надихнув їхніх товаришів на нові атаки, й ворог був розбитий. Військово-морський міністр США тоді сказав: ”Підняття стяга означає, що корпус морської піхоти проіснує ще 500 років”. Цю історичну подію зафіксував фотокор Асошейден-Прес Джо Розенталь. Світлину опублікували майже усі американські газети.

Стренк

Але за кілька днів Михайло Стренк загинув. Був перший день весни. Михайло креслив на піску план чергової операції. Раптом поряд розірвалася граната… Михайлові було лише 25 років. Майже у той самий час на італійському фронті загинув його молодший брат Джон Стренк. Загалом, у боях за острів Іводзіма, площею лише 30 кв км, загинуло 7 тис американців і 20 тис було поранено. Це третина усіх американських втрат у Другій світовій війні.

Михайла Васильовича Стренка поховали на японському острові. Але невдовзі перенесли останки до Арлінгтонського національного цвинтаря у Вашингтоні. Його могила має номер 7179. На прощанні з героєм виступив президент США Гарі Трумен.

Згодом там встановили найбільший у світі бронзовий пам’ятник, який зображує підняття прапора – як на фото Джо Розенталя. Висота монументу 24 м, вага 10 т. На пам’ятнику є і постать Михайла Стренка. Його ім’я скульптор викарбував на підошві військового черевика бронзового чотириметрового солдата.

Підняття прапора над ворожим островом мало позитивне значення для усієї Америки. Фото стало найславетнішим кадром війни, символом перемоги. У 1945 році пошта США опублікувала його на марці тиражем 150 мільйонів екземплярів. Автор отримав Пулітцерівську премію. Про долі учасників загону Михайла Стренка написана книга ”Прапори наших батьків”, яку екранізував Клінт Іствуд і здобув Оскара.

У 1984 році в місті Франклін Боро, де зростав Михайло Стренк, встановили пам’ятну дошку. В урочистостях брав участь президент США Рональд Рейган. Цікаво, що українець Михайло Стренк не мав американського громадянства. Отримав його тільки посмертно у 2008 році.

“Прес-Центр” № 46 (226), 18 листопада 2009 року.

0 коментарів “Михайло Стренк – герой Америки”

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *