Городищенська природа зацікавила науковців

Сьогодні людство дійшло до критичної межі свого існування. Занадто активна господарська діяльність та нестримне споживання природних ресурсів похитнули екологічний баланс. Людство втрачає місце для свого проживання. Різноманітні природні катастрофи, які почастішали останніми роками, це розплата за знущання над планетою. Тому в нинішній складний період зростає роль і значення різноманітних екологічних організацій, які здійснюють практичну роботу по збереженню довкілля. Якщо вдасться врятувати невеличкий парк, річку, поле – тоді можна буде вирішити проблему і глобального потепління, і опустелювання.

експедиція

У Городищі важливу природоохоронну роботу здійснює товариство “Еколог”, що входить до Асоціації рибалок-любителів України. До речі, осередок у Городищі єдиний на Черкащині представляє Асоціацію. Так що доводиться працювати за принципом: один за всіх. Наша газета вже розповідала про успіхи товариства “Еколог” у плані відродження водоймища Сачиків став. Зокрема, тут створена зона природовідтворення, де узагалі обмежена будь-яка людська діяльність. Заповідна зона знаходиться там, де Вибриків кар’єр, займає до 15% водоймища. Про перші успіхи наших захисників природи писала місцева преса, а також газети: “Нова Доба”, “Прес-Центр”, “2000”, “Рибачок”, різноманітні Інтернет-ресурси. Ці публікації мали хороший резонанс.

експедиція

9 червня у гості до товариства “Еколог” приїхали студенти та викладачі біологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Це був одноденний експедиційний виїзд, організований в рамках навчальної практики студентів першого курсу, що проходить на базі Канівського природного заповідника. В заході взяло участь 3 групи студентів (загалом 33 особи), що проходять практику з ботаніки вищих рослин, зоології безхребетних та хребетних тварин. Студенти поставилися до справи дуже відповідально. За всіма правилами науки на латинській мові завели до реєстру кожну травинку і найдрібнішу комашку! Виявили рослини і тварини, що занесені до Червоної Книги України та Європейського Червоного Списку. Крім суто освітньої мети перед дослідниками стояло завдання здійснити інвентаризацію біологічного різноманіття Сачикового ставу та проектованого тут заказника “Заріччя”.

експедиція

– У Городищі ми знайшли червонокнижну бабку дозорця імператора, червонокнижну орхідею, та ряд регіонально рідкісних видів рослин, – захоплено говорить доцент кафедри зоології біологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Анатолій Віталійович Подобайло. – Це вже доводить, що територію під створення заказника обрано вірно. Урочище “Заріччя” дійсно необхідно включити до природно-заповідного фонду. Необхідно прискорити проходження бюрократичної процедури оголошення загальнозоологічного заказника місцевого значення “Заріччя”, оскільки на його території мають бути взяті під охорону популяції рідкісних та зникаючих видів тварин і рослин. Управління екосистемою, що здійснюється протягом останніх років товариством “Еколог”, є ефективним.

експедиція

Слід в подальшому підтримувати більш суворий заповідний режим в центральній ділянці проектованого заказника, оскільки це позитивно відіб’ється на відтворенні популяцій видів водно-болотного комплексу. Особливою цінністю урочища є лучно-степові ділянки зі складним ландшафтом у правобережній частині. Там відмічені колонії ластівки берегової та бджолоїдки, є всі умови для розмноження унікальної трави ковели. Однак, естетичний вигляд псує стихійне сміттєзвалище. В перспективі варто вжити заходів щодо його ліквідації та рекультивації. Варто розбити кілька пробних майданчиків, де силами місцевих школярів здійснювати спостереження за станом ключових видів.

експедиція

Студентам (майбутнім науковим світилам) надзвичайно сподобалася природа Городища, гостинність місцевих жителів. Люди, що живуть біля Сачикового ставу, частували юних гостей свіжим медом у щільниках та парним молоком.

експедиція

Активісти товариства “Еколог” приготували прекрасну юшку. Гостей вітали міський голова Олександр Іванович Зварич та перший заступник міського голови Анатолій Борисович Вибрик. Необхідно зазначити, що міська рада всебічно підтримує діяльність товариства “Еколог”. Зокрема, допомогли зробити освітлення Сачикового ставу, з бюджету здійснюється оплата витрат за електроенергію.

експедиціяУсі сподіваються, що в липні сесія Черкаської обласної ради затвердить створення у Городищі першого природного заказника “Заріччя”. До меж заказника увійде водне дзеркало водоймища та водоохоронна зона. Північною межею заказника є дамба зі шлюзом, по якій проходить вул. Добролюбова. На сході заказник межує з приватними садибами по вул. Лесі Українки та Дімітрова та лісом Городищенського лісництва Смілянського Держлісгоспу. Далі на сході заказник межує з полями агрофірми “Шульц”. Його межа огинає урочище “Ярки”, яке входить до меж заказника. З півдня заказник обмежений дамбою зі шлюзом, по якій проходить вул. Ломоносова. Південно-західною межею заказника є приватні садиби вул. Ломоносова, пров. Корольова, вул. Громова та пров. Добролюбова. Хочеться, щоб жителі названих вулиць також проявили свою любов до природи і не засмічували довкілля.

“Вісник Городищини” № 45 (9919), 10 липня 2009 року 

0 коментарів “Городищенська природа зацікавила науковців”

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *