Батальйон “Нахтігаль”

Звинувачення проти батальйону “Нахтігаль” є показовим зразком переписування історії, спотворення історичних фактів для їх використання в політичній грі. Такий висновок Служби безпеки України та Українського інституту національної пам’яті. У жодному архівному документі немає реальних свідчень, що “Нахтігаль” діяв проти мирного населення. Подібні твердження комуністичної пропаганди з’явилися у 1959 році, коли уряди СРСР та Східної Німеччини намагалися скомпрометувати одного з керівників батальйону “Нахтігаль” Теодора Оберлендера, який в той час займав посаду міністра у Федеративній Республіці Німеччина. Батальйон “Нахтігаль” – перший з іноземних легіонів Вермахту. Назва перекладається – соловейко. Батальйон створили у Кракові в березні 1941 року. в легіоні пройшли військову підготовку 700 чоловік. Це були переважно етнічні українці, яких німці визволили з польських тюрем та концтаборів: в основному галичани, студенти австрійських та німецьких університетів, кілька уродженців Волині. Учасники легіону вірили, що німецька військова підготовка та досвід допоможуть їм у подальших конфліктах проти Радянського Союзу для створення незалежної України. Перед від’їздом на фронт курінь склав присягу на спільну боротьбу за визволення українського народу. Бійці носили стандартні армійську уніформу. Особливих знаків відмінності не мали. Тільки після входження до Львову особовий склад прикріпив на свої погони синьо-жовті стрічки.

30 червня 1941 року “Нахтігаль” вирушив на Львів. Прагнули якнайшвидше зайняти місто, щоб завадити енкаведистам знищити політв’язнів. Не встигли… Батальйон зайняв стратегічні пункти, радіостанцію, звідки було проголошено акт відновлення Української державності. Німці вимагали, щоб Акт був відкликаний. Коли Степан Бандера відмовився, то його заарештували і кинули до концтабору.

А батальйон “Нахтігаль” відкликали з фронту. Бійців відправили до Білорусії. Батальйон розбили на 12 частин і поставлений охороняти територію в 2,4 тис км. 1 грудня 1942 року термін дії контракту скінчився і учасники легіону відмовилися присягатися Адольфу Гітлеру. Тому офіцерів заарештували. Роману Шухевичу вдалося утекти. Німецьке командування вимагало, щоб бійці переїхали до Любліна для створення нового батальйону. Ніхто не погодився. Хоч легіон і був ліквідований, основна мета – військовий вишкіл сотень українців – була виконана. Ці досвідчені вояки стали ядром УПА. Більшість старшин і бійців куреня “Нахтігаль” загинули в боротьбі проти німецьких і радянських загарбників за визволення українського народу.

Володимир ЧОС

Один коментар до “Батальйон “Нахтігаль””

1 коментар

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *