13. Городищина козацька

Напередодні великого православного свята Покрови Пресвятої Богородиці побачила світ книга нашого земляка Володимира Чоса ”Городищина козацька”. Подія стала справді символічною, адже козаки надзвичайно шанували Небесну Заступницю, на Січі височіла церква на честь Покрови. Не даремно в новітній історії 14 жовтня відзначається День Українського Козацтва.

– Коли говоримо, що ми козацького роду, то це не художнє порівняння, а незаперечний історичний факт, – говорить Володимир Чос. – Козацька слава – не лише гетьманська столиця Чигирин, Запорізька Січ і острів Хортиця. Наша Городищенська земля також була ареною визначних історичних баталій, а наші предки своєю кров’ю вписали важливі рядки в скрижалі козацької правди. На Городищині відбувалися битви за участі військ Северина Наливайка, Петра Сагайдачного, Павла Бута, Івана Сірка, Богдана Хмельницького, Максима Кривоноса, Петра Дорошенка… Значна частина сіл району була заснована козаками, тут стояли козацькі сотні, місцевість була нанесена на легендарну карту Боплана 1648 року. Козаки захищали наш стратегічно важливий край від загарбників, зробили важливий внесок у розвиток місцевої культури й ремесел, козаччина залишилася у назвах місцевості, легендах та прізвищах корінних жителів.

Три роки тому було створено Городищенський козацький полк імені Максима Кривоноса, який став частиною Міжнародної Асоціації “Козацтво”. Згодом була створена громадська організація ”Городищенське районове козацьке товариство ім. Максима Кривоноса”. Основною метою діяльності є відродження козацьких звичаїв і традицій, утвердження української національної ідеї. У минулі роки, спільно з районним відділом освіти, козаки провели урочисту посвяту в козачата учнів загальноосвітніх шкіл, проводили історико-спортивні змагання ”Джура” у Цвітковому та Млієві.

Видання книги Володимира Чоса ”Городищина козацька” здійснено за сприяння Городищенського козацького полку. За всебічну підтримку автор сердечно дякує побратимам-козакам і особливо головному отаману полку Сергію Ковелі.

– Мені дуже приємно, що за благородну справу створення книги з історії козацтва взявся відомий журналіст і краєзнавець Володимир Чос, який до того ж має військове козацьке звання майор козацтва, – говорить головний отаман Городищенського полку, генерал-майор козацтва Сергій Ковела. – Книга розповідає про розвиток такого унікального явища, як українське козацтво упродовж XVI–XVIII століть на території сучасної Городищини, а також про збереження лицарських традицій у наші дні. Це вже третя книга автора на історико-краєзнавчу тему. Схвальні відгуки отримали попередні книги ”Історія християнства в Україні” та ”Городище: велика історія маленького міста”. В роботі автор користувався старовинними літописами, стародруками, здійснив велику краєзнавчу роботу. Читачі дізнаються багато цікавих фактів. Зокрема про те, як військо Івана Сірка штурмувало польську фортецю, що височіла на місці, де зараз районний вузол зв’язку. Або про битву козаків з 20-тисячним татарським військом поблизу села Орловець. Кожна сторінка подарує читачам цікаві відкриття з місцевої історії. Книга – наш спільний подарунок землякам. Вона буде цікавою і корисною для школярів, студентів, педагогів, усіх хто цікавиться історією рідного краю.

– За вагомий особистий внесок у справу українського національного відродження та зміцнення української держави нещодавно Володимира Чоса нагороджено орденом ”Козацька звитяга” ІІІ ступеня, – повідомив крайовий отаман, генерал-полковник Міжнародної Асоціації ”Козацтво” Василь Милокост. – Книга ”Городищина козацька” переконливо доводить, що козацтво – це не лише наше славне минуле. Козацька ідеологія актуальна сьогодні та в майбутньому. В книзі представлений фотолітопис сьогоднішнього козацтва. Отже головні козацькі перемоги ще попереду!

Людмила ШЕПЕЛЕНКО

Городищина Козацька

Книгу прикрашають портрети козацьких ватажків: Павла Павлюка, Богдана Хмельницького, Максима Кривоноса, Івана Сірка, Петра Сагайдачного.

Районна газета “Вісник Городищини” № 41 (10090), 14 жовтня 2011 року. 

0 коментарів “13. Городищина козацька”

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *